На коя марка гейминг компютри да се спрем и защо?
Ако сте запалени по гейминга, със сигурност ви вълнува темата за това кои са най-добрите марки компютри за игри.
За начинаещите геймъри, които тепърва навлизат в света на гейминга може да бъде трудно определянето на кой компютър за игри е подходящ визбор.
В момента на пазара съществува богато разнообразие от компютри от различни класове по отношение на своето качество, цена и набор от функционалности.
Както знаем, когато става въпрос за компютри цената и качеството вървят ръка за ръка. Това е в особена сила за геймърските компютри. Колкото повече нараства цената, толкова повече се увеличават възможностите на самия компютър.
Да не забравяме и факта, че от наличието на определени елементи в конфигурацията зависи и цялостното представяне на машината. Това важи както за настолните компютри, така и лаптопите предназначени за игри.
Цената и качеството на един компютър за игри зависи основно не само от марката и външния дизайн, но и от:
- вида на отделните елементи
- продуктивността на конфигурацията
- опциите за ъпгрейдване на компютърните компоненти
- нивото на шума при работа
Едни от основните фактори, които определят цената на един геймърски компютър са:
- вида на процесора
- размера на оперативната памет
- захранването, кутията
- вида на охлаждането (дали е въздушно или водно)
Хората, които за първи път си търсят геймърски компютър, биха се объркали не само от разнообразието на модели, но и от някои от спецификите на различните модели геймърски компютри.
Пример за объркваща специфика например е фактът, че цената на SSD хард диска е няколко пъти по-висока от тази на HDD диска, който е по-голям от обем.
Понякога по-евтини модели се оказват също толкова добри, а дори и повече, както и моделите от по-висок клас.
Жанровете на игрите също имат значение за избора на гейм конфигурация. Различните видове игри натоварват различни компоненти от гейм конфигурацията.
Що се касае марката, то най-добрите водещи марки за геймърски компютри са:
- Asus
- Dell
- HP
- Acer
- Lenovo
- Alienware
- MSI
- Razer
- Gigabyte & Aorus
Ако сте начинаещи в гейминга и имате въпроси по отношение на това кой е най-подходящия компютър за вас, ние ще ви дадем някои полезни насоки.
Нека разгледаме различните видове марки геймърски компютри, както и факторите, които определят избора на гейм машина.
Кои неща трябва да вземем под внимание при избор на геймърски компютър?
Бюджет
Съществува спор кое е по-изгодно в дългосрочен план: да си вземем чисто нов компютър или компютър втора употреба. Всяко едно от тези решения крие своите предимства и недостатъци.
Когато става въпрос за геймърски компютри обаче, въпросът дали да си вземете нов или употребяван компютър зависи главно от това какви игри искате да играете.
Ако изберете опцията да си вземете нов компютър за игри, то разполагате с два варианта- да изберете компютър от висок или нисък клас.
При високия клас геймърски компютри имате възможността да използвате две видео карти, които да пускате в различни режими.
От друга страна при ниския клас геймърски компютри съществува ограничение откъм броя на заглавията, които можете да играете.
Ако искате да играете на максимум най-новите заглавия и по-големи игри, то евтин геймърски компютър от по-нисък клас няма да удовлетвори изискванията ви.
За по-известните игри е хубаво да заложите на възможно най-добър хардуер. Цената на хубавите геймърски лаптопи обикновено започва от 2000 лв.
Ако пък се насочите към покупката на геймърски компютър втора употреба, в такъв случай рискувате да се ограничите откъм брой заглавия, които можете да играете.
Тип монитор
Мониторът е важен компонент, когато става въпрос за компютърна геймърска система. Красивата графика е едно от нещата, на които се дължи доброто гейм изживяване.
Знаем добре, че видеокартата е важна, когато става въпрос за избор на геймърски компютър. Но ако разполагаме с монитор от нисък клас, то няма голямо значение каква ще е видеокартата, защото няма да можете да се насладите напълно на изживяването, което предлага играта откъм картина.
Ако сте се ориентирали към геймърските лаптопи, то екраните на повечето модели са 15 или 17-инча. Има също и 18-инчови и 14-инчови. Важно е да знаете, че по-големият екран съответно означава по-голямо тегло на лаптопа.
RAM памет
От RAM паметта зависи по какъв начин ще върви играта. Ако искаме играта да върви гладко и без проблеми на компютъра, препоръчва са поне 8 GB RAM памет .
Някои геймъри избират и по-голяма RAM памет, като тя може да е и 16 GB в някои случаи, което наистина ще гарантира едно гейм изживяване на високо ниво.
За щастие има опция за настройка на паметта при геймърските лаптопи. Това значи, че ако нямате възможност да си вземете лаптоп за игри със 16GB RAM памет, можете да си вземете лаптоп с 8GB и да настроите паметта в бъдеще.
Процесор
Когато става въпрос за покупка на гейминг компютър, инвестицията в добър високопроизводителен процесор винаги си заслужава. Не се препоръчва да се прави компромис с процесора, когато става въпрос за гейминг конфигурация.
Най-натоварващи за процесора са така наречените RTS (стратегии в реално време) и RPG (ролеви игри). Колкото по-сложни са графиките на играта, толкова повече работа се изисква от процесора.
Ако планирате да играете изискващи игри, то се препоръчва да отделите по-голяма сума за качествен процесор. INTEL и AMD са двете водещи марки за процесори на пазара.
Ако искате да играете последните заглавия игри, които са тежки откъм графики, то добра опция за вас са процесор Intel Core i5, Intel Core i7 или AMD Ryzen. Intel Core i9 също е добър вариант за по-изискващи гейм заглавия.
Ако пък целта ви е да играете по-леки игри или по-стари заглавия, добър вариант за вас са Celeron и Pentium.
По-голямата част от игрите изискват по-скоро наличие на качествена видео карта, така че и обикновен Core i5 би свършил работа.
Видео карта (GPU)
Изборът на видео карта зависи основно от това на какво ниво сте като геймър и видовете игри, които искате да играете.
Ако искате да играете последните гейм заглавия на вашата конфигурация, то не бива да правите компромис с видеокартата. Марката NVIDIA безспорно е водещ производител на видео карти в света.
Повечето гейм лаптопи са с графичен процесор Nvidia GeForce GTX или RTX. За начинаещите геймъри добри варианти видео карти са GTX 1650 и GTX 1660, които поддържат повечето гейм заглавия.
Ако желаете да играете повечето популярни игри на високи настройки, за вас подходящи са Nvidia GeForce RTX 2060 и RTX 2070.
Картите памет на Nvidia са с вграден графичен процесор, който ускорява обработката на информация и осигурява по-добра производителност на компютъра. Това съответно сравнително допринася за гейм изживяването.
Игрите с автомобилни състезания или такива включващи стрелба и битки, в които има FPS и TPS (шутъри от първо и трето лице), изискват добра видеокарта. Тъй като при тях визията и фините детайли са от значение, при тях се използват графични ускорители.
Ако харесвате виртуалната/добавена реалност (VR/ AR) или пък сте преминали на 4K Ultra HD резолюция, то ви е необходима видеокарта от ново поколение като например RTX 2080 или RTX 2080 Ti.
Кутия
Когато става въпрос за геймърски компютри, то колкото по-голяма е кутията, толкова по-добре. По-голямата кутия предлага възможност за подмяна на различни елементи от гейм конфигурацията.
Поставяне на втора видео карта, повече RAM памет – по-голяма кутия позволява повече възможности за ъпгрейдване.
Охлаждаща система
Добре работещата охлаждаща система е нещо необходимо за един геймърски компютър.
Както знаем някои геймъри осъществяват така наречения“овърклок” на процесора, за да направят гейм конфигурациите си по-добри. След този процес процесорът започва да генерира повече топлина, което и съответно създава потребността от ефективна охлаждаща система.
Така впоследствие доста от геймърите заменят въздушното охлаждане на геймърския компютър с водно. Водното охлаждане носи някои предимства за гейм конфигурациите, като например по-тихият режим на работа.
Периферия
При избор на компютър за игри или сглобяване на собствена компютърна конфигурация трябва да се обърне внимание и на периферията. Клавиатура, мишка и слушалки - всичко спомага за по-доброто гейм изживяване.
Периферията също е от значение за един геймърски компютър и най-вече нейната прецизност. И особено когато става въпрос за отборна игра с други играчи.
Ако дори дребен елемент от мишката, клавиатурата или слушалките не работи както трябва, това може да възпрепятства победата ви в определена игра.
Повечето от нас смятат, че е добре да се инвестира най-много в хардуер, но не бива да се подценява ролята и на гейм аксесоарите в подобряването на качеството на играта.
За разлика от останалите елементи на гейм конфигурациите, висококачествената периферия се предлага на достъпни за повечето потребители цени.
Ако сте едни от начинаещите геймъри, вероятно е вече да сте си задавали въпроса: дали си заслужава инвестицията в готова сглобена гейм конфигурация или сами да си изградите своя собствена гейм машина.
Кое е по-добро-сглобена компютърна конфигурация или готова?
И едното и другото крие своите недостатъци и предимства. В действителност голям брой геймъри създават своите гейм конфигурации сами, което е едно доказателство за предимствата на това човек сам да си направи гейм машина.
Предимства асемблирана гейм конфигурация
Контрол над бюджета
Когато определите сами какви да са отделните компоненти на гейминг машината ви, вие можете да имате по-голям контрол върху крайната сума, която ще дадете.
Предимства на готовата гейм конфигурация
Подходящ вариант за начинаещи
За тези геймъри, които не разполагат с големи знания относно конструирането на гейм конфигурации, готовите гейм машини са най-добрият вариант. Ако не сте сигурни, че можете да подберете правилните компоненти, по-добре е да се доверите на професионалист или да си закупите готова гейм конфигурация.